ایدز بیماریی است که توسط ویروس HIV ایجاد می شود. این ویروس به سیستم ایمنی در دراز مدت آسیب می رساند و مبتلا به ایدز، در مقابل عفونت ضعیف می شود که در نهایت به مرگ او می انجامد.

علائم اولیه این بیماری عبارتند از: تعریق شبانه، ‌از دست دادن وزن، ‌بزرگ شدن غدد لنفاوی، خستگی مفرط، اسهال و  لکه های ارغوانی روی پوست (کاپوسی سارکوما).

بیماری دیگر به نام هپاتیت، بیماریی است که با عفونت ویروسی کبد مشخص شده و به روش های مختلف انتقال می یابد. یافته های اخیر پزشکی نشان می دهد که سوش های ویژه هپاتیت B و C باعث انتقال بیماری می شوند. اشخاص آلوده به هپاتیت معمولاً‌ هیچ علامتی را مبنی بر داشتن این بیماری نشان نمی دهند. در صورت وجود علائم می توان علائمی مانند خستگی، سردرد خفیف،‌ تب،‌ درد عضلانی و مفاصل، تهوع، استفراغ، کاهش اشتها، تب و زردی، درد شکمی منتشر و گاهی اسهال را نام برد. هر دو نوع هپاتیت B و C می¬توانند عوارض بسیار سخت و مرگ باری مانند سرطان کبد، سیروز کبدی را ایجاد کند. پس از آلودگی شخص مبتلا ممکن است بدون این علائم نیز به عنوان فرد ناقل بالقوه محسوب شود. هپاتیتB  وC معمولاً‌ به وسیله تماس با خون آلوده یا فرآورده های خونی آلوده منتقل می گردد. این ویروس ها همچنین می توانند از طریق مصرف داروهای مخدر تزریقی،‌ خال کوبی، پیرسینگ (حلقه اندازی ، سوراخ کردن گوش، بینی و …) منتقل شوند. ‌ویروس های هپاتیت همچنین به صورت بالقوه از طریق مایعات بدن شامل ادرار، اشک، اسپرم،‌ بزاق، شیر مادر و مایع واژن منتقل می شوند. از این رو این ویروس ها می توانند از طریق تماس جنسی یا روابط مقاربتی انتقال یابند. علیه بیماری هپاتیت B واکسن وجود دارد. این واکسن موجب تولید آنتی بادی علیه ویروس هپاتیت B شده و مانع ابتلا به بیماری می¬شود.

 

Call Now Buttonجهت تماس با ما اینجا کلیک کنید